Je založena na poznání, že mezi toxickým a léčebným účinkem látek existuje využitelný vztah. Zjednodušeně řečeno – každá látka, která může tělu uškodit, má také sílu pomoci – za předpokladu, že je tato látka podávaná v malých, a tedy bezpečných dávkách. Například slzení a pálení očí při loupání cibule jsou typickými příznaky i pro sennou rýmu a člověk, trpící sennou rýmou s uvedenými příznaky, může pocítit úlevu po léku připraveném z cibule.

Jak účinkují homeopatika

Homeopatický lék neúčinkuje chemicky, nýbrž podpořením vlastních obranných pochodů - na rozdíl od léků klasických. Pomáhá při odstranění nebo zmírnění řady každodenních obtíží, ať už se jedná o projevy kašle, zažívacích obtíží, či o projevy nervozity nebo strachu. Může léčit poruchy myšlení (psychiku), cítění (emoce) i fyzické obtíže.

U koho homeopatie funguje

Účinnost léčby není otázkou věku. Homeopatie funguje u kojenců, dospělých i seniorů, neboť jde o systém šetrný a účinný, a běžně se používá i ve veterinární praxi. Zdrojem homeopatických léků jsou různé látky – minerály, kovy, rostliny nebo živočichové (např. hadí jed). Homeopat hodnotí nejen vlastní příznaky onemocnění, ale i to, jakým způsobem se tyto příznaky projeví, musí se brát v potaz i povaha a osobnost nemocného a někdy se pak homeopatické vyšetřování může proměnit téměř v detektivní pátrání - pokud je předepsán nesprávný lék, pak nefunguje. Existují individuální léky na určitý typ obtíží dle typu jedince - musí se jen najít „ten pravý“ přípravek. Homeopatika mohou obsahovat buď jednu aktivní látku, nebo být složená z více látek (tzv. speciality). Speciality se užívají nejčastěji například na chřipkové obtíže, na rýmu, kašel apod. V těchto případech se stačí se poradit v lékárně.

S čím homeopatika kombinovat

U chronických onemocnění a nekomplikovaných akutních stavů je obvyklá kombinace klasického a homeopatického léku, který může zkrátit dobu léčení nebo omezí recidivy. Pouze homeopatiky nelze také léčit jakákoliv vážnější onemocnění jako jsou infekce, nádory nebo mechanická poranění. Samozřejmě nenahradí klasické léky (antibiotika, protinádorové léky), ale omezí nežádoucí účinky těchto léků. Homeopatie tedy doplňuje a rozšiřuje jiné léčebné metody, a může zvýšit jejich účinnost. Proto je také homeopatie jako léčebná metoda používaná více než 200 let.