Proleženiny (neboli dekubity) jsou vředy, které vznikají v důsledku tření a přímého tlaku podložky na kůži. Největšímu tření a tlaku je vystaveno okolí kostí a kloubů, např. křížová a kyčelní oblast, lokty, paty, kotníky, zevní části chodidel, kolena atd.

Imobilní seniory je nutné před dekubity chránit nejen častou změnou polohy, ale také antidekubitními pomůckami.

Antidekubitní pomůcky

Vhodnou prevencí vzniku proleženin jsou antidekubitní matrace, podložky a sedáky. Jsou vyrobené ze speciálních materiálů a anatomicky navržené tak, aby rovnoměrně rozložily tlak v zatěžované oblasti a zmírnily tření a mechanické poškození kůže.

Pro dlouhodobě sedící pacienty jsou vhodné antidekubitní pěnové sedáky. Volit můžete mezi různými velikostmi sedáků a případně vybrat takový, který má otvor, jež odlehčuje kostrči a zajišťuje cirkulaci vzduchu. Sedáky mohou být uzpůsobené i k přichycení k invalidnímu vozíku.

K prevenci dekubitů v oblasti pat a loktů u ležících pacientů slouží kruhové podložky, samotné paty pak chrání tzv. botičky – anatomicky tvarované návleky z hypoalergenních prodyšných materiálů, s nastavitelným páskem na suchý zip. Pokud je však výhled takový, že senior bude dlouhodobě upoután na lůžko, je vhodnější zakoupit antidekubitní matraci.

Jakou matraci vybrat?

Vybírat můžete ze dvou typů v závislosti na míře rizika vzniku proleženin, a to buď matraci pasivní, nebo aktivní. Pasivní jsou vyrobené z pěny (např. polyuretanové). Aktivní matrace jsou nafukovací, přičemž nafukování jednotlivých částí matrace zajišťuje kompresor. Tento typ je vhodný především pro pacienty, u kterých je velké riziko vzniku proleženin, protože oproti pasivním antidekubitním matracím dochází k dynamickému střídání tlaku v různých částech matrace. Pokud nevíte, který typ zvolit, poraďte se s lékařem.

Vhodné prostěradlo

Prostěradlo na antidekubitní matraci by mělo být nepropustné (pro případ inkontinence u pacienta), ale zároveň prodyšné. Tyto nároky splňuje materiál PNSA – má hypoalergenní froté povrch a vespod je opatřen membránou, která nepropouští vlhkost, ale nebrání cirkulaci vzduchu.