Obtíže stáří vstoupí nejprve do nohou, ale i do uší, pak i do srdce a hlavy. Mozek se trochu zpomalí a potřebuje o setinu vteřiny více času. Zpomalíme krok a rezignujeme na doběhnutí tramvaje. Je nám hloupé zeptat se, když jsme něco přeslechli. A srdíčko se hlásí únavou.

Jakmile mozek zleniví, následuje ho celé tělo.

Tělo s námi hraje ďábelsky krutou hru. Jakmile mozek zleniví, následuje ho celé tělo. A když tělo chřadne, neposílá do mozku dostatek živin. Tak na to své lenošení doplatí mozek také. Takový bumerangový efekt: Nehýbu se, protože to bolí, a kvůli lenošení se za čas přestanu i hýbat. Jak to tedy udělat, abych měl dost sil překonat bolesti, abych vstal a rozhýbal tělo i mozek? Mít dobrý důvod, to je to. Takovým důvodem může být povinnost se o sebe nebo o druhého člověka postarat, získat pohlazení, těšit se na setkání s přáteli, na výlet, na návštěvu divadla. Jenže i radost a štěstí je dobré něčím přitahovat. Jinak si sedne na jiného člověka. Proč by si mělo sedat zrovna na nás? I štěstí si musíme zasloužit.

Jinak řečeno, proti bolesti se musíme chránit sami. Protože „zdraví se nezíská v nemocnicích, ale doma, na pracovištích, ve školách,“ jak trefně poznamenává prof. Jan Holčík.

Délka života ve zdraví prožitého je v Česku ve srovnání například se Švédskem o devět let kratší. Je to nepochybně tím, že Švédi se o své zdraví starají.

Jde to. Důkazem jsou mnozí z těch, kteří soustavně chodí do Života 90 cvičit, malovat, zpívat, učit se nové věci. Ludmila Vladyková, která tam pořádá speciální přednášky o výživě, zdůrazňuje, že klíčové je vlastní rozhodnutí seniorů: „Já myslím, že k nám chodí ti, kdo nechtějí stárnout. Hledají a možná i nacházejí smysl života ve stáří.“

Žijeme déle. Od roku 1990 se život Čechů prodloužil o víc než sedm roků na 79 let. Ale délka života ve zdraví prožitého je v Česku ve srovnání například se Švédskem o devět let kratší. Je to nepochybně tím, že Švédi se o své zdraví starají. Hledí si své životosprávy, jídelníčku, pohybu... A jejich stát takové odpovědné počínání podporuje. Přitom jde jen o to dobře pečovat o své nejbližší vlastnictví.