Facebook, smartphone, Wi-Fi, tablet. Zatímco mezi dospívajícími patří tato slova k základní jazykové výbavě, senioři o nich mají jen nejasnou představu. Ale  ne na dlouho. Doba, kdy se vnoučata pousmívala nad babičkou nebo dědečkem snažícím se vyznat v nastavení telefonu nebo zorientovat se na síti, už bude brzy pryč. Vždyť internet patří všem. To je myšlenka, se kterou byla tato celosvětová digitální síť navržena. Dnes používá internet čtyřikrát více seniorů než před patnácti lety a u sociálních sítí je to ještě mnohem více.

Internet? Nic složitého

Pokud se obáváte toho, že se ztratíte v komplikovaném uživatelském prostředí počítače, ve kterém se mladí uživatelé pohybují se samozřejmostí, můžete se přihlásit na kurz. Zde vás naučí s počítačem správně pracovat. Poté, co odbouráte počáteční nedůvěru, zjistíte, že ovládat základní programy a internet není nic složitého. Dozvíte se, jak si založit adresu pro elektronickou poštu, vyhledávat informace, používat počítač jako přehrávač hudby nebo filmů a mimo jiné i jak po internetu vést videohovory. Zní vám to složitě? Věřte, že každou z těchto věcí si osvojíte během pár desítek minut!

Senioři a sociální sítě

Po základním seznámení s počítačem vám už nic nebrání v prozkoumávání internetu. Největším hitem mezi seniory je aktuálně sociální síť Facebook. Založíte si virtuální profil a spojíte se s profily vašich přátel a rodiny. Pak si můžete dopisovat, sledovat, co je nového nebo sdílet fotografie. Facebook tak je příjemný způsob, jak být v kontaktu s blízkými i na druhém konci republiky nebo planety. Navíc jeho ovládání je velmi přehledné. Takže žádné obavy!

Chytré telefony

Na internet se můžete připojit i bez počítače. Stačí vám třeba chytrý telefon. Před několika lety prezident Zeman zpopularizoval jistou značku telefonů s velkými tlačítky a jednoduchým ovládáním. Nyní si můžete pořídit i chytrý telefon pro seniory. Pracovat s ním je ještě jednodušší než u počítače. Vše ovládáte pár jednoduchými pohyby prstu. První den budete možná tápat, pak vám ale přejde dokonale do krve.

Namísto předimenzované klávesnice nabídne velký displej s přístupem na internet, fotoaparátem a mnoha funkcemi jako budík, rádio nebo svítilna. Ovládání je přizpůsobené tak, aby bylo maximálně přehledné a co nabízelo co nejjednodušší cestu k potřebným aplikacím. Že byste se bez aplikací obešli? Jistě, ale co takhle mít při ruce například aktuální předpověď počasí, zpravodajství, mapy nebo bleskurychlé vyhledávání jízdních řádů po celé zemi – to se hodí v každém věku!

Tablet

Podobně jako chytrý telefon může sloužit i tablet. V podstatě funguje úplně stejně, jen z něj nejde telefonovat. Zato má větší displej a skvěle slouží jako lehký přístupový bod do digitálního světa. Tablet je přenosný a jeho baterie vydrží i několik dní používání. Abyste ho využili, je ideální zařídit si bezdrátovou sít Wi-Fi. S ní budete připojení k internetu v celém bytě – bez kabelu a bez starostí. Obavy o soukromí mít nemusíte, připojí se na ni jenom ten, kdo zná heslo.

Wi-Fi si můžete zavést i na chalupu a tablet používat místo televize. A nejen to. Pohodlně si na něm přečtete zprávy, pustíte vnoučatům pohádku, podíváte se na sportovní zápas nebo si naladíte vaše oblíbené rádio v digitální verzi bez šumu. Digitální svět toho pro seniory nabízí každým dnem víc a víc. Byla by škoda o to všechno přijít. Tak jste připravení do něj vstoupit?