Evženii bylo osmdesát let, když se na dva měsíce vydala z Prahy za příbuznými do Ria de Janeira. Jelikož trpí inkontinencí, do letadla se vybavila kvalitními inkontinenčními kalhotkami. Sci-fi? Vůbec ne! S inkontinencí se dá žít naprosto plnohodnotně. 

Uniká vám samovolně moč a stydíte se? Nemáte za co! Byť je inkontinence zdánlivě tabu, je vás takových mnoho. Inkontinence postihuje během života až padesát procent žen. Nevyhýbá se ani mužům. Netýká se jen starých lidí. Nejedná se o nemoc, nýbrž o příznak, který má různé příčiny. Nejčastější je stresová inkontinence, kdy kapky moči unikají třeba při smíchu. Urgentní inkontinence je provázena náhlým (i nočním) nucením na močení. Bývá důsledkem například bakteriálního zánětu močových cest. Při inkontinenci z přeplnění se kvůli nervové poruše močový měchýř nezvládá plně vyprázdnit. Někdy nastává inkontinence smíšená, při které je příčin vícero. Některé starší ženy trpí inkontinencí i například proto, že během života prodělaly operativní odstranění dělohy, vaječníků a vejcovodů, a močový měchýř jim „poklesl“, dnes to lékaři v mnoha nemocnicích již řeší tak, že při operativním zákroku zároveň močový měchýř připevní, aby se možnost pozdější inkontinence eliminovala.

Když už vás - ať už z jakékoli příčiny - inkontinence postihla, jde o to učinit si s ní život jednodušší. K pohodlí slouží i výběr vložek a kalhotek z kvalitních materiálů a barev, které zaručí diskrétnost. Budete se cítit komfortně. Vhodné jsou světlé barvy - krémová, šedá, meruňková, starorůžová, bílá… Určitě jednobarevné a světlé. Čím jemnější a prodyšnější materiál, tím lépe. „Vždycky jsem ráda vybírala spodní prádlo, tak ani nyní nepodceňuji výběr plenek a kalhotek, které mi ulehčí dny, týdny, měsíce a roky s inkontinencí. Každý věk má holt něco a důležité je udržet si pozitivní mysl. Pokud je to pro někoho nápor na psychiku, dávám jednoduchou radu: pokud se tím přestanete trápit, ani okolí si nebude říkat, že se vám něco děje,“ říká cestovatelka Evženie. Je ráda, že se o inkontinenci píše, jedině tak se totiž veřejné tabu odbourá.

Pokud jsou vaše problémy s inkontinencí vážné, neváhejte navštívit lékaře. Inkontinenci lze léčit pomocí léků, bez operativního zákroku. Někdy je ale operace nutná.V tom vám ale poradí jedině lékař. K určení typu inkontinence i k rozhodnutí o té nejúčinnější léčbě jsou zapotřebí nejrůznější odborná vyšetření. Pokud problémy začínají a chcete to nejprve řešit anonymně, můžete využít i některou z internetových poraden. Lékař Ivan Anděl v jedné z nich odpovídal 29leté ženě, u které docházelo k úniku moči po druhém porodu. Doporučil jí odborné lékařské vyšetření, nejprve gynekologické, pokud by bylo provedeno s negativním nálezem, pak i urologické. „Pokud před únikem moči předchází silné, těžko ovládnutelné nucení na močení, je možná moderní, velmi účinná léčba tabletková,“ uvedl. Než bude příčina obtíží objasněna a léčena, doporučil předepsání speciálních vložek pro únik moči.